понедељак, 12. октобар 2015.

PREDISPOZICIJE I ZACECE BLIZANACA

Predispoziciju za blizance poseduju zene koje imaju blizance u blizoj ili daljoj porodici (familiji), zene koje su bile na terapiji za stimulaciju ovulacije i zene u kasnijim godinama.
Konkretno, ne nalazim se ni u jednoj grupi. Dakle, moze i tako. :)
Postoje jednojajcani i dvojajcani blizanci.
Jednojajacani blizanci, kako sama rec kaze, nastaju iz jedne oplodjene jajne celije koja se kasnije deli. Dvojajcani, naravno iz dve oplodjene jajne celije, sa dva spermatozoida.
Moji blizanci su dvojajcani (devojcica i decak).
Jednojajcani blizanci najcesce dele istu posteljicu, ali obicno budu u dve odvojene amnionske vrece. Retki su slucajevi gde dele istu amnionsku vrecu. Istog su pola i identicni (mada se desava, retko, da budu i suprotnog pola, ali to je vec genetska mutacija usled gubitka jednog hromozoma, pa ce devojcica nastala tim putem, jer se gubi y hromozom, bolovati od Tarnerovog sindroma). Takodje poseduju i istu krvnu grupu. Jos uvek nije ispitano zasto dolazi do podele jajne celije nakon oplodnje, te zasto nastaju jednojajcani blizanci. Dakle, za njihov nastanak ne vaze gore pomenute predispozicije. Trudnoca sa jednojajcanim blizancima nosi i vece rizike, jedan od njih, i glavni, je medjublizanacka transfuzija. O tome cemo kasnije.
Dvojajcani blizanci nisu identicni (odraz u ogledalu) kao sto su jednojajcani i mogu biti istog ili suprotnog pola. Oni su u odvojenim amnionskim vrecama i na zasebnim posteljicama, sto se na ultrazvuku moze videti jos u ranoj trudnoci (najlakse je tad i odrediti jesu li jednojajcani ili dvojajcani, mada do porodjaja se ne moze sa stopostotnom sigurnoscu to tvrditi, sem ako se vidi da su suprotnog pola). Oni mogu imati razlicite krvne grupe. Verovatnoca za razvoj dvojajcanih blizanaca je nesto veca nego za nastanak jednojajcanih.
Poluidenticni blizanci nastaju kada jajna celija krene da se deli pre oplodnje i biva oplodjena sa dva razlicita spermatozoida. Dele vise gena nego dvojajcani, a manje od jednojajcanih. Posledica su ili stimulacije jajnika majke ili godina starosti.
Kod jednojajcanih blizanaca kad deoba jajne celije iz nekog razloga krene kasno, nastaju sijamski blizanci. Oni su povezani nekim delom tela, ali to se desava u jako retkim slucajevima, na srecu.
Uopste je nastanak blizanaca u ljudskoj rasi fenomen jer je materica zene predvidjena za jedan plod i zato se blizanacke trudnoce vode kao visokorizicne, iako mogu proci bez bilo kakve komplikacije, i iste se zavrsavaju ranijim porodjajem nego sa jednim plodom.

(Dizigotni (dvojajcani) blizanci UVEK su nasledna osobina majke (posledica izbacivanja vise janih celija tokom jednog ciklusa) koja se prenosi sa MAJKE na CERKU. Nema veze sa ocevim nasledjem. Da ponovim naglaseno jer se cesto desava da ``otac nema predispoziciju za nastanak blizanaca`` -  NEMA! :) Jedna od najbitnijih predispozicija, pored gore navedenih.
Monozigotni (jednojajcani) se NE NASLEDJUJU i dele se u cetiri grupe, zavisno kad je deoba celije nastala,)






Нема коментара:

Постави коментар

Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.